Sajuz evanhielskich chryścijanaŭ-baptystaŭ źviarnuŭsia da staršyni Kamitetu pa spravach relihijaŭ i nacyjanalnaściaŭ Stanisłava Buka ź listom, u jakim paviedamlaje, što nia moža pryniać na siabie abaviazki, ustanoŭlenyja zakonam «Ab svabodzie sumleńnia i relihijnych arhanizacyjach». Faktyčna, baptysty — najbolšaja pratestanckaja kanfesija Biełarusi — abvieścili ab pačatku hramadzianskaha niepadparadkavańnia, nakštałt taho, jakoje prasłaviła viernikaŭ hetaj kanfesii ŭ saviecki čas.
Baptysty zaniepakojenyja tym, što zakon «niepravamierna abmiažoŭvaje prava hramadzianaŭ na svabodu sumleńnia i vieravyznańnia, a taksama pieraškadžaje realizacyi prava svabodna raspaŭsiudžvać svaje relihijnyja pierakanańni i dziejničać u adpaviednaści ź imi». U zakonie zakładzienaja «dyskryminacyja relihijnych hramadaŭ i hramadzianaŭ pavodle prynaležnaści ich da tradycyjnaj i nietradycyjnaj relihii, što źjaŭlajecca antykanstytucyjnym. ...Niekatoryja normy, zakładzienyja ŭ zakonie, niesumiaščalnyja z relihijnymi pierakanańniami viernikaŭ», — padsumoŭvajecca ŭ zvarocie. Najbolš turbuje baptystaŭ abmiežavańnie minimalnaje kolkaści hramady 20 asobami. Sajuz ECHB prosić S.Buka znajści prymalny šlach da vyrašeńnia hetaje prablemy.
SM
Kamientary