Pra heta raskazaŭ Aleh Navicki padčas vizitu ŭ arhanizacyju «Biaśpiečnyja darohi Biełarusi», dzie kasmanaŭta paznajomili z Adzinaj sistemaj fotafiksacyi parušeńnia chutkasnaha režyma.
«Ja kiroŭca ź vialikim stažam, — raskazaŭ kasmanaŭt. — Pravy atrymlivaŭ, kali mnie jašče nie było 18 hadoŭ. Starajusia nie parušać, ale niejak sam patrapiŭ pad pracu hetaj sistemy. Vyjazdžajučy ź Biełarusi padčas tumanu, ja nie zaŭvažyŭ darožny znak. Byŭ identyfikavany i spynieny. Apłaciŭ štraf. Sistema spracavała vydatna»
Aleh Navicki raskazaŭ, što pierad inśpiektaram DAI nie vychvalaŭsia tym, što jon viadomy kasmanaŭt.
«Pra heta razmova nie išła. Ja byŭ zvyčajny kiroŭca. Inśpiektar patłumačyŭ pryčynu spynieńnia, pakazaŭ fatahrafiju. Ja paznaŭ toje miesca i svaju mašynu. Supracoŭnik DAI spakojna dapamoh apłacić štraf praz terminał», — paviedamlaje «Sovietskaja Biełoruśsija».
Ciapier čytajuć
«Lutaja, abraźlivaja krytyka ŭsiaho biełaruskaha. Ale ź minułaha ŭ budučyniu niemahčyma prajści mima sučasnaści». Nasievič hruntoŭna adkazaŭ Alesiu Biełamu
Kamientary